Jesteś w: Home » Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica » Wydział Energetyki i Paliw
Szukaj w mieście
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica » Wydział Energetyki i Paliw

30-059 Kraków, Małopolskie
Al. Mickiewicza 30, Zobacz na mapie
Tel: (12) 617-20-66
Fax: (12) 617-45-47
WWW: http://www.wpie.agh.edu.pl
Email: wpebiuro@agh.edu.pl

Nazwa kierunku Studia I stopnia Studia jednolite Studia II stopnia
Licencjackie Inżynierskie Magisterskie Magisterskie uzupełniające
S NW NZ S NW NZ S NW NZ S NW NZ
Energetyka Energetyka - Inżynierskie stacjonarne Energetyka - Inżynierskie niestacjonarne zaoczne Energetyka - Magisterskie uzupełniające stacjonarne Energetyka - Magisterskie uzupełniające niestacjonarne zaoczne
Technologia Chemiczna Technologia Chemiczna - Inżynierskie stacjonarne Technologia Chemiczna - Inżynierskie niestacjonarne zaoczne Technologia Chemiczna - Magisterskie uzupełniające stacjonarne Technologia Chemiczna - Magisterskie uzupełniające niestacjonarne zaoczne

O Wydziale


Każdy z nas zetknął się z terminem: energia elektryczna, ciepło, gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel. Za tymi pojęciami dnia codziennego kryje się cały świat technologii i innowacji - świat Wydziału Energetyki i Paliw, jednego z 15 wydziałów na drugiej co do wielkości i jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

 Chcielibyśmy czerpać satysfakcję z usług jakich dostarczają nam paliwa i energia nie tylko dzisiaj i jutro, ale również pojutrze i ... Wraz z rosnącą liczbą ludności i rosnącymi standardami naszego życia zapotrzebowanie na energię i paliwa jest coraz większe. Codziennie stawiamy wyższe wymagania co do ich jakości. Na szczęście coraz ważniejsze staje się pojęcie zrównoważonego rozwoju energetycznego bazującego na czystej, zielonej energii odnawialnej i efektywnym jej wykorzystaniu.

Historia Wydziału rozpoczęła się z chwilą połączenia w 1974 roku Instytutu Chemii Górniczej i Fizykochemii Sorbentów oraz Katedry Koksownictwa i Gazownictwa w Instytut Energochemii Węgla i Fizykochemii Sorbentów na prawach wydziału. Inicjatorami powstania nowej jednostki byli profesorowie: M.Lasoń, A.Długosz i F.Byrtus. W 1979 roku opuszczają go pierwsi absolwenci kierunku technologia chemiczna.

Tematyka badawcza oraz kształcenie studentów zamykały się wokół przetwarzania węgla do nowoczesnych paliw bezdymnych; jego odgazowania, upłynniania i zgazowania oraz ochrony środowiska poprzez zastosowanie metod adsorpcyjnych, jak również tworzenia i badania nowych sorbentów na bazie węgla i materiałów mineralnych.
W miarę postępu wiedzy tematyka ta była rozwijana w równie istotnych dla gospodarki kierunkach np. dystrybucji gazu, współspalania i współzgazowania, doboru materiałów sorpcyjnych do pomp ciepła itp.
Zaistniałe pola badawcze stały się przyczyną powołana trzech nowych jednostek: Zakładu Inżynierii i Technologii Adsorpcyjnej, Zakładu Podstawowych Problemów Adsorpcji i Fizykochemii Sorbentów Mineralnych oraz Katedry Wyrobów Węglowo-Grafitowych.

   W 1995 roku, decyzją Senatu AGH, zmieniono nazwę na Wydział Paliw i Energii, a w jego strukturze powołano dwie nowe katedry: Polityki Energetycznej i Wykorzystania Energii.

   2009 rok to kolejna zmiana w strukturze Wydziału. Od 1 stycznia 2009 nosi on nazwę Wydział Energetyki i Paliw. Powołane zostały nowe jednostki organizacyjne, m.in. Katedry Energetyki Wodorowej, Nauk o Środowisku w Energetyce, Podstawowych Problemów Energetyki, Maszyn Cieplnych i Przepływowych oraz Energetyki Jądrowej

Od 1 października 2009 na Wydziale uruchomiony zostaje drugi kierunek studiów: energetyka. Kształca się na nim studenci dotychczasowej Międzywydziałowej Szkoły Energetyki, której struktury dydaktyczne zostały włączone do Wydziału.

Proces przemian struktury Wydziału nie jest jeszcze zakończony. Planuje się utworzenie następnych jednostek.


Kontakt


Biuro Dziekana, Dyrektor Administracyjny Wydziału

Adres:
al.A.Mickiewicza 30
30-059 Kraków

telefon:(12) 617 20 66
fax:(12) 617 45 47
e-mail:
wpebiuro@agh.edu.pl

 

Technologia chemiczna:

Dziekanat Studiów Stacjonarnych (Dziennych) - strona dziekanatu

pawilon B-3, pokój 315, III pietro
Adres:
al.A.Mickiewicza 30
30-059 Kraków

telefon:(12) 617 20 81
fax:(12) 617 31 61
e-mail:
wpedziek@agh.edu.pl

 

Dziekanat Studiów Niestacjonarnych (Zaocznych) - strona dziekanatu

pawilon B-3, pokój 316, III piętro
Adres:
al.A.Mickiewicza 30
30-059 Kraków

telefon:(12) 617 31 61
fax:(12) 617 31 61
e-mail:
alinka@agh.edu.pl

 

Energetyka:

Dziekanat Studiów Stacjonarnych (Dziennych) - więcej informacji

pawilon B-4, pokój 16, parter
Adres:
al.A.Mickiewicza 30
30-059 Kraków

telefon:
fax:
e-mail: