Jesteś w: Home » Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica » Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
Szukaj w mieście
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica » Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

30-059 Kraków, Małopolskie
Al. Mickiewicza 30, Zobacz na mapie
Tel: (12) 617-30-50
Fax: (12) 633-91-03
WWW: http://www.imir.agh.edu.pl
Email: dziekanat@imir.agh.edu.pl

Nazwa kierunku Studia I stopnia Studia jednolite Studia II stopnia
Licencjackie Inżynierskie Magisterskie Magisterskie uzupełniające
S NW NZ S NW NZ S NW NZ S NW NZ
Automatyka i Robotyka Automatyka i Robotyka - Inżynierskie stacjonarne Automatyka i Robotyka - Inżynierskie niestacjonarne zaoczne Automatyka i Robotyka - Magisterskie uzupełniające stacjonarne Automatyka i Robotyka - Magisterskie uzupełniające niestacjonarne zaoczne
Inżynieria Akustyczna
Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa - Inżynierskie stacjonarne
Mechatronika Mechatronika - Inżynierskie stacjonarne Mechatronika - Magisterskie uzupełniające stacjonarne
Mechanika i Budowa Maszyn Mechanika i Budowa Maszyn - Inżynierskie stacjonarne Mechanika i Budowa Maszyn - Inżynierskie niestacjonarne zaoczne Mechanika i Budowa Maszyn - Magisterskie uzupełniające stacjonarne Mechanika i Budowa Maszyn - Magisterskie uzupełniające niestacjonarne zaoczne

Dziekan:

prof. dr hab. inż. Janusz Kowal

Prodziekani:   

dr hab. inż. Wojciech Lisowski

dr hab. inż. Józef Salwiński, prof. nadzw.

dr hab. inż. Jerzy Wiciak, prof. nadzw.

prof. dr hab. inż. Stanisław Wolny

Strony katedr:

Katedra Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych

Katedra Systemów Wytwarzania

Katedra Automatyzacji Procesów

Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska

Katedra Transportu Linowego

Katedra Mechaniki i Wibroakustyki

Katedra Robotyki i Mechatroniki

Katedra Wytrzymałości, Zmęczenia Materiałów i Konstrukcji

Katedra Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki jako samodzielna jednostka naukowo-dydaktyczna powstał w roku 1952 w wyniku podziału ówczesnego Wydziału Elektromechanicznego. Pierwotnie funkcjonował pod nazwą Wydział Mechanizacji Górnictwa i Hutnictwa, a następnie jako Wydział Maszyn Górniczych i Hutniczych. Obecna nazwa została nadana jednostce w 1991 roku.

Wydział zatrudnia 280 pracowników, w tym 220 nauczycieli akademickich i kształci ponad 3200 studentów. Podstawowymi zagadnieniami działalności naukowo-badawczej Wydziału od wielu lat są: mechanika, budowa i eksploatacja maszyn, automatyka i robotyka oraz mechatronika. Wymiernym efektem prowadzonych badań naukowych jest duża liczba patentów i wdrożeń w ostatnich latach. Wydział prowadzi wielopłaszczyznową współpracę z tradycyjnymi dla AGH dziedzinami przemysłu i zapleczem technicznym tych branż oraz z całym szeregiem zakładów realizujących produkcję z wykorzystaniem najnowszych technologii. Szczególnie intensywnie w ostatnim okresie wydział współpracuje z: KGHM Polska Miedź S A, SKANSKA S A, SIEMENS, MITSUBISHI ELECRIC, ABB, VALEO, MAN, DELPHI Automotive Systems, a także z PIMOT-em (Przemysłowy Instytut Motoryzacji). Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowników jednostka prowadzi szeroką współpracę z renomowanymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi w krajach Unii Europejskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz USA. Studenci Wydziału wyjeżdżają na stypendia do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, uzyskując podwójne dyplomy.

Szeroki profil kształcenia sprawia, że absolwenci Wydziału trafiają praktycznie do wszystkich branż i specjalności przemysłowych w Polsce i poza jej granicami, a ich kariery świadczą o najwyższych kwalifikacjach merytorycznych i intelektualnych. Wydział w sposób ciągły zmienia i dostosowuje profil kształcenia, tak aby studenci studiowali na takich kierunkach i specjalnościach, które odpowiadają na zapotrzebowanie przemysłu i gospodarki. Najnowszą propozycją Wydziału jest Mechatronika, będąca kierunkiem interdyscyplinarnym, łączącym mechanikę, elektronikę i informatykę. Od roku akademickiego 2008/2009 zostały uruchomione studia międzykierunkowe w zakresie inżynierii akustycznej, prowadzone wspólnie z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.